O nas
Akademia Tańca Dawnego z Warszawy działa nieprzerwanie od 1998 roku (od 2001 pod aktualną nazwą). Zespół zajmuje się odtwarzaniem tańców epoki renesansu i końca średniowiecza.
Naszym głównym celem jest rzetelna rekonstrukcja choreografii dworskich mistrzów tańca, nie stronimy jednak przy tym od dobrej zabawy. Pokazujemy więc często tańce dawne wplecione w humorystyczne historie, gdyż zależy nam na tym, aby nasze umiejętności zaprezentować w uwspółcześnionej i przez to ciekawej dla widza formie. Mamy nadzieję, że dzięki temu nasze przedstawienia pozwalają na miłe spędzenie czasu zarówno nam, tańczącym, jak i oglądającej nas publiczności.
Poza dbałością o poprawność kroków i ciekawe zaprezentowanie choreografii, staramy się także jak najwierniej odwzorować stroje z epok, by nadać naszym tańcom odpowiednią oprawę i charakter.
Choreografie rekonstruujemy na podstawie zachowanych źródeł pisanych: XV-wiecznych traktatów 'De Arte saltandi et choreas ducendi' Domenico di Piacenzy, 'De pratica seu arte tripudii vulgare opusculum' Ghulgielmo Ebreo oraz XVI-wiecznych traktatach włoskich i francuskich mistrzów tańca: „Il Ballarino”, „Nobilta di Dame” autorstwa Fabritio Caroso, „Le Gratie d’Amore” Cesarego Negriego oraz „Orchestographie” – Thoint’a Arbeau.
Członkowie zespołu doskonalili swoje umiejętności na kursach organizowanych w Polsce i za granicą pod kierownictwem uznanych na świecie nauczycieli takich jak: Barbara Sparti, Lieven Baert, Bruna Gondoni, Gloria Giordano, Marie-Claire le Corre, Vernonique Daniels, Cecylia Gracio-Moura, Jane Gingell, Carles Mas i Garcia.
Od 2005 występujemy co roku na Spotkaniach z Tańcem Dawnym KOROWÓD. W ciągu swojej działalności koncertowaliśmy w Wilnie (2000), w Kłajpedzie (2001), Kilonii (2004) Kijowie (2011). Można nas było zobaczyć także w Wilanowie, Łazienkach Królewskich, na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku, na Zamku Biskupów Krakowskich w Iłży, w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, w Pałacu Biskupów w Kielcach, oraz wielu innych miejscach, na imprezach i koncertach organizowanych często w zabytkowych lub stylowych wnętrzach.
Występujemy też na imprezach związanych z rekonstrukcją historyczną jak np. Vivat Vasa, piknik historyczny w Bolkowie i wielu, wielu innych. Współorganizowaliśmy w latach 2007 i 2008 XVII-wieczne spotkania na zamku w Iłży. Członkowie naszego zespołu prowadzili zajęcia taneczne w Wilanowie dla dzieci z Domów Dziecka w ramach projektu "Biesiady Szlacheckie dla dzieci" (wrzesień-październik 2006, 2008) oraz w latach 2006 – 2010 warsztaty XV wiecznych tańców włoskich przy okazji obchodów Bitwy pod Grunwaldem. Zespół brał czynny udział w występach w ramach WOŚP w latach 2010-2012, uczestniczył w Warszawskich Dniach Tańca organizowanych przez Dom kultury Ochota w latach 2011-2013, oraz nagrał audycję o swoim zamiłowaniu do tańca dla potrzeb II Programu Polskiego Radia (2011) i był gościem Radia Bemowo (2013).